Графік роботи:
Пн. - Пт.    9:00 - 21:00
        Сб.  10:00 - 18:00
Наша адреса:
м. Чернівці, вул. Гоголя, 8
Контактні телефони:
+38  050  735 03 30    +38  095   426 55 77
+38  0372   907 0 77
Як перевірити свою швидкість Інтернету
Як перевірити свою швидкість Інтернету

Для початку прийміть за факт, що точно заміряти швидкість Вашого Інтернету — неможливо, так як сам Інтернет — це мільйони постійно взаємодіючих мереж і комп’ютерів по всьому світу, і сама його суть — це постійні щосекундні зміни залежать від величезної кількості чинників. Та навіть саме поняття сталості — чуже Мережі Інтернет. Все ще більше ускладнюється тим, що сьогодні швидкості доступу значно збільшилися, тепер не рідкість навіть 10-20 Мбіт (а то й більше) Інтернету. З такими числами виміряти швидкість стає майже неможливо, додаються десятки другорядних факторів, які сильно спотворюють результат. І, на жаль, дуже часто звичайні користувачі навіть не здогадуються про існування таких факторів. Крім того, Ви чітко повинні розуміти, що якщо Ви купуєте Інтернет як приватна особа (будинки наприклад) то в 99% випадків ми говоримо про негарантовану швидкість. Чесні оператори в такому випадку пишуть у прайсах «швидкість до ХХ Мбіт» менш чесні — або не пишуть нічого, або уточнюють це каламутними фразами у всяких доповненнях до договору. А якщо в двох словах — швидкість в прайсі тільки теоретична, на практиці вона завжди менше з цілого ряду причин.

 

Частина 1. Дістаємо лінійки

 

Але перевірити свою швидкість Інтернету все ж можна, а іноді навіть потрібно. А зробити це можна відносно точно всього декількома способами. Обидва розглянутих мною способи для перевірки домашнього Інтернету краще використовувати в період з 18:00 до 23:00, тобто ввечері. Чому ввечері? Ну тому що в цей час Ви найчастіше сидите в Інтернеті, і у адміна (про який нижче) на роботі нікого немає, канал простоює, а у Вашого провайдера — навпаки, забитий під зав’язку. Так само обидва розглянутих способу будуть показані з двох сторін. З простої — щоб і найменші розуміли про що йдеться, і з правильної — де коротенько будуть згадані основні нюанси і проблеми, а так само більш глибоко розжована теоретична частина кількох ключових аспектів.

 

Спосіб перший по простому. Суть проста — є фірми та приватні особи які за гроші займаються перевіркою швидкості і якості (а це два абсолютно різних поняття) Вашого з’єднання з Інтернетом. Які це фірми, як працюють і по чому — описувати не буду. При необхідності Ви легко знайдете їх самі.

 

Спосіб другий по простому. Самий правильний, доступний і націлений на конкретну потребу. Адже Інтернет Ви для чогось використовуєте, ось саме швидкість «цього самого» Вам і хочеться знати.

 

Якщо Ви в основному використовуєте Інтернет для перегляду сторінок, скачування музики, чатів і спілкування через скайп (skype) — то саме ці сервіси і потрібно вимірювати. Побачити свою швидкість циферками, в такому випадку, у Вас не вийде, так як кількість таких сервісів величезна і просто на перевірку всіх можливих варіантів у Вас підуть роки. Так само у всіх цих сервісах є свої обмеження і умови, на які ні Ви, ні Ваш провайдер вплинути не можуть. Перевірити в такому випадку можна тільки чи достатньо Вам наявної швидкості чи ні.

 

Все просто до тупості — відкрийте кілька десятків сайтів. Швидко відкриваються? Не доводиться замислюватися поки сторіночка вантажиться? Тоді у Вас все в порядку, а якщо кілька сторінок не відкрилися зовсім або відкриваються довго — той тут не складно здогадатися що проблема скоріше в них, а не у Вашому Інтернеті. Зі скайпом ще простіше — зателефонуйте комусь з людей з якими ви постійно спілкуєтеся і у яких нормальна швидкість Інтернету — тобто більше 1-2 Мбіт за прайсом. Попросіть їх тимчасово відключити всі закачування, інтернет-радіо та інші програми, які працюють з Інтернетом. Поспілкуйтеся з півгодинки. Нічого не хрипіло? Звук не пропадав? Зв’язок не обривалася? Якщо все ок — не читайте далі. У Вас все в повному порядку, просто користуйтеся і отримуйте задоволення.

 

Частина 2. Мат-частина!

 

Спосіб перший. На практиці — якщо у вас є знайомий адмін на великій фірмі, у якої є вихід в Інтернет на великій швидкості (швидкість повинна бути обов’язково гарантованої і в кілька разів більше Вашої, інакше зміст виміру втрачається), то з ним можна спробувати домовитися. Від нього вимагається запуск на сервері або невластивому за параметрами звичайного комп’ютера спеціальної програми. Самі програми такого роду теж бувають різні — прості, складні, платні і безкоштовні. Для наших потреб підійде безкоштовна утиліта iperf. Як нею користуватися можна легко нагуглити. А досвідчений адмін і так частенько з нею працює. В цілому все просто — одна програма запускається пізно ввечері на комп’ютері Вашого приятеля адміна, а друга — на вашому домашньому. І програмка показує відносно чесний результат, який, тим не менш, теж дуже залежить від безлічі факторів, і при безграмотному підході та налаштування може відрізнятися від дійсності на порядки.

 

Спосіб другий. Самий правильний, доступний і націлений на конкретну потребу. Якщо Ви в основному використовуєте Інтернет для перегляду сторінок, скачування музики, чатів і спілкування через скайп (skype) — то саме це і потрібно міряти. Побачити свою швидкість циферками в такому випадку у Вас не вийде. У всіх цих завданнях є свої обмеження і умови, на які ні Ви, ні ваш провайдер вплинути не можуть. Перевірити в такому випадку можна тільки чи достатньо Вам цій швидкості чи ні. Все просто до тупості — відкрийте кілька десятків сайтів. Швидко відкриваються? Не доводиться замислюватися поки сторіночка вантажиться? Тоді у Вас все в порядку, а якщо кілька сторінок не відкрилися зовсім або відкриваються довго — той тут не складно здогадатися що проблема скоріше в них, а не у Вашому Інтернеті. Зі скайпом ще простіше — зателефонуйте комусь з людей з якими ви постійно спілкуєтеся і у яких нормальна швидкість в Інтернет — тобто більше 1-2 Мбіт за прайсом. Попросіть їх тимчасово відключити всі закачування, інтернет-радіо та інші програми, які працюють з Інтернетом. Поспілкуйтеся з півгодинки. Нічого не хрипіло? Звук не пропадав? Зв’язок не обривалася? Якщо все ок — не читайте далі. У Вас все в повному порядку, просто користуйтеся і отримуйте задоволення.

 

Але якщо Вам і цього мало — доведеться взятися всерйоз. Напевно Ви вже знаєте що таке Torrent і як з ним поводитися (інакше високошвидкісний Інтернет Вам навіщо?). Якщо не — гуглити. Коротенько це пірінгова система, що дозволяє Вам викачувати один файл з сотень або навіть тисяч інших комп’ютерів по всьому світу в Інтернеті одночасно, одержуючи, таким чином, максимально можливу швидкість. І в цьому випадку Ви слабо залежите від проблем тих людей у ​​кого цей файл завантажуєте. Адже їх (людей) дуже багато і у всіх разом проблеми виникнути не можуть (за рідкісними винятками, звичайно). Чому для виміру використовувати саме торрент? Дуже просто. При належних налаштуваннях він шифрується — тобто не має повторюваних сигнатур, і не може бути вибірково обмежений оператором. Крім того він використовує довільні порти — що додатково не дозволяє його вибірково обмежити.

 

До зброї! Якщо коротше — завантажуйте 2-5 торрентів одночасно, у яких на роздачі більше тисячі людей (сідів). Крім того – для цього, конкретна система повинна бути попередньо налаштована. Це стосується як налаштувань самого торрент-клієнта (по мінімуму — кількість одночасних закачувань), так і налаштувань операційної системи (за мінімум — той же патч на кількість напіввідкритих з’єднань). Але і в цьому випадку є багато сторонніх чинників, які необхідно виключати або враховувати. Наприклад ретрекер і швидкість в національному Роутінг.

 

Адже вимірюючи швидкість Інтернету, потрібно розуміти, що це поняття ділиться на швидкості за напрямками. Наприклад маючи швидкість 10 Мбіт, насправді дуже може бути що у Вас 10 мбіт на Полтаву, 8 Мбіт на Київ, 4 Мбіт на Росію, 2 Мбіт на Париж, 1 Мбіт на Японію і Америку разом узятих і так далі. Більше того — це нормальна ситуація на не гарантованих тарифах. Це одна з тих причин, по якій ціна Інтернету для Вас в 10-20 разів дешевше ніж для юросіб!

 

Такий стан речей — цілком логічний результат грамотного розвитку «домашнього» Інтернету, демпінгу, маркетингу та недобросовісної конкуренції разом взятого. І насправді це вигідно для Вас же в першу чергу. Замість того що б платити по 1000 грн за мегабіт на місяць, Ви платите в середньому 40 грн.

 

А що ще більш цікаво з технічного боку — Вам не потрібна швидкість на Японію чи Америку, і ще менше потрібні якісні канали за цими напрямками. У 95% випадків Вам потрібен тільки національний трафік + найближчі країни! Задумайтеся як часто ви дивитеся сайти, і (що більш важливо в предметі даного поняття швидкості Інтернету) завантажуєте великі файли з інших, віддалених країн? Адже в основному Ви відвідуєте ресурси ближче, а в нашому випадку — це Україна і Росія. Адже, чи ходите Ви по сайтах, чи качаєте торренти або слухаєте підкасти — в 95% випадків ви отримуєте цю інформацію з серверів, що знаходяться на території України та Росії, і Вам абсолютно наплювати на все інше за рідкісними вийнятками. І саме за цими напрямками є хоч якийсь сенс щось перевіряти.

 

Отже, у Вас у закачуванні стоїть п’ять торрентів, кожен з більш ніж на тисячу сідів. Через деякий час (зазвичай вистачає пару хвилин) — Ви відразу ж побачите за графіком завантаження (віддачу у статті взагалі не згадую) Вашу максимальну, стельову швидкість доступу в Мережу Інтернет. Але і без підступу тут не обійтися. Перший підступ — це ретрекер. Хитаючи торрент самі того не підозрюючи, при деяких типах підключення (домомереж, така, як Ethernet наприклад) файл викачуватиметься не тільки з Інтернету, а й з локальної мережі. Насправді для Вас — це велике благо, але для чистоти експерименту ми повинні його виключити. Вимкнути його досить просто. Для початку дізнайтеся його доменне ім’я, стандартне — retracker.local. Далі просто додайте в файлик хостів (якщо вінда — то: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc \ hosts, якщо ні — самі знаєте де) рядок,

таким чином всі запити до ретрекер підуть через псевдоінтерфейс і з локалки файл качати не буде.

 

Ну а самим правильним способом, звичайно, буде скачування тих же торрентів, але попередньо обмеживши списки сідів за географічною ознакою (geoip) фаєрволом або пакетним фільтром. Що дозволило б Вам перевіряти реальну швидкість за різними, що цікавлять напрямки.

 

«А як же speedtest.net?» Запитаєте Ви, а дуже просто! Спідтест — гівно. Застосовувати його можна тільки при вимірі швидкостей до 2-х мегабіт, і те розуміючи що робиш і специфіку роботи цього сервісу.

 

Чому speedtest.net — гівно? Та власне не тільки він гівно, але і все (і коли я кажу все я дійсно маю на увазі все, винятків немає) інші аналогічні сайти і програми. Все дуже просто. Є два величезних недоліка, які творці цих ресурсів ніколи не зможуть усунути: швидкість Інтернету їхніх серверів (ширина каналів серверів з агентами для виміру швидкості) і вибірковість протоколу (майже завжди такі сервіси використовують фіксовані протоколи і порти, і майже завжди не мудруючи лукаво — це 80 -й порт, тобто HTTP). Розглянемо детально обидва на прикладі такого популярного ресурсу як speedtest.net.

 

1-й недолік. Ніхто не має нескінченних швидкостей в Інтернеті. Всі підключені проводами або іншими способами до фірм, які так чи інакше продають доступ в Мережі Інтернету. Наприклад Ви платите за Інтернет підключений за технологією ADSL своєму провайдеру, Ваш провайдер — платить своєму, а той у свою чергу далі. На самому верхньому етапі — два величезних оператора (ну це я теж приміром і спрощено), до яких підключені мільйони людей платять один одному, за те що люди і іх фірми з мереж одного оператора можуть обмінюватися даними з людьми і фірмами іншого. Або замість того що б платити (не буду вантажити Вас подробицями), встановлюють певні угоди, обмінюючись трафіком.

 

А оскільки сервер, за допомогою якого Ви вирішили перевірити свою швидкість має обмеження своєї власної швидкості — то вже неможливо говорити про яку-небудь точність. Розглянемо на прикладі. Натискаючи на спідтесті на одну з зірочок (які позначають сервер близько до позначеного міста, якщо хто не знав) Ви обираєте сервер приблизно в цій точці світу, через пару хвилин у Вас з’являється напис що на новенькому тарифі в 11 Мбіт на секунду, у вас нібито швидкість дорівнює 2 Мбіт на скачування і 8 Мбіт на віддачу. Деякі на цьому етапі починають думати що їх обдурили, або щось поламалося. Але це в 95% випадків не так.

 

Коли Ви вибрали на карті спідтеста «місто» для перевірки — Ви вибрали конкретний сервер, який спідтесту не належить. На всій цій карті спідтесту взагалі жоден сервер не належить. Я, будучи дрібним оператором м. Полтава, можу хоч зараз додати свою зірочку там на карті. Навіть Ви це можете зробити Просто скачавши необхідну програму і прийнявши деякі умови … Але як і у всіх — у мене (точніше у всіх моїх серверів) є певна швидкість підключення до Інтернету. Припустимо що вона дорівнює 1000 Мбіт \ сек. Тобто 1 гігабіт на секунду, і припустимо що за цю швидкість я плачу 5 тис. у.о. кожен місяць (ціна не далека від реальності, до слова). Тепер уявімо, що Ви зібралися поміряти швидкість через цей «мій спідтест» на Вашому новенькому тарифі в 100 Мбіт. Проходить пару хвилин … І Вам показує що швидкість у вас не 100 Мбіт на скачку і на віддачу, а, скажімо, 8 Мбіт. Кошмар і жах! Але що ж відбулося насправді?

 

Для початку доведеться повірити що я не божевільний багатій. Або кажучи простіше — з якого хрена мені витрачати 5 тис. доларів (кілобаксов) кожен місяць на те, щоб Ви просто могли безкоштовно поміряти свою швидкість в Інтернеті? Звичайно я не псих і робити такого не буду. Більше того, якщо я купую на ці Гроші Інтернет — то мені він для чогось потрібен. Купувати його більше міри мені теж не потрібно, а деякі купують його навіть менше міри — що б заробити побільше. А значить цей 1 гігабіт вже використовується майже під зав’язку. Припустимо що Ви вирішили поміряти швидкість ввечері, з 18 до 23:00 — в цей час у таких операторів як я (ті хто продають Інтернет фізособам) годину пік, тобто канал використовується місцями до 70-90%.

 

А якщо на 90% він у мене вже використовується — то для виміру Вашої швидкості від 1 гигабіта залишилося всього 100 Мбіт. Але швидкість-то вам показало все одно менше! Чому? Ще простіше — Ви в Інтернеті не одні — там мільярд інших людей і ще стільки ж ботів і павуків (це програми такі, не лякайтеся). І навіть якщо 20 з них в цей самий момент теж перевіряють свою швидкість на моєму сервері або роблять ще чого — ви вже ніяк більше 5 Мбіт швидкості не побачите.

 

2-й недолік. Програмне забезпечення. Недолік банальний але не очевидний! Знаючи, що майже всі користувачі Інтернету слабо розбираються в принципах його роботи, багато операторів навмисне вибірково пріорітезіруют протоколи. При чому за часту самі слабо розуміють що роблять. Деякі локально кешують тестовий файл спідтеста, що б в незалежності від реальної швидкості людина завжди бачила великі показники на сайті speedtest.net. Я навіть допускаю що вони це роблять не зумисне, а просто цей файл запам’ятовується яким-небудь прозоро кешуючим проксі. У підсумку користувачі бачать швидкість з’єднання з локальним сервером оператора, а не швидкість Інтернету. Доходить навіть до парадоксу — на основі певних факторів, швидкість може відображатися більше фізичного з’єднання. Наприклад антивірус касперского викачує тестовий файл спідтеста, перевіряє його на віруси, і потім тільки віддає флеш-додатку, при чому вже з жорсткого диска, або оперативної пам’яті. І виходить, користувач підключений по Езернет, з максимальними фізичними 100 Мбіт \ сек, бачить швидкість на спідтесте більше 100 Мбіт. Буває навіть 200 або 300 Мбіт. І гордо хвалиться друзям — який у нього швидкий Інтернет! Такий же злий жарт можуть робити різноманітні користувацькі «прискорювачі Інтернету», кеші, плагіни до браузерів і т. д.

 

А деякі оператори повністю пріорітезіруют HTTP протокол. Ну що ж, я їх розумію, і навіть підтримую. Ось тільки робити це треба з розумом. Якщо робити без розуму — то що показує спідтест — буде показником тільки одного HTTP протоколу, а їх, взагалі-то, набагато більше. Самі ж «розумні» пріорітезеруют ICMP. Це крайня стадія тупості, адже таким чином крім банального обману клієнтів — вони ще й ускладнюють діагностику власних проблем. Що в підсумку веде до невдоволення, і ще більшого заплутування Вас, рядових користувачів Мережі Інтернет.

 

Післямова

 

Крім усього іншого відразу Вас заспокою – вимірювання швидкості Вашого Інтернету в разі якщо Вас все влаштовує — абсолютно марна трата часу. Так само розумні люди не міряють абстрактну швидкість, а вимірюють параметри під конкретні завдання. Наприклад для роботи SSH, для роботи VPN-тунеля, для роботи з віддаленими базами 1С або для роботи з конкретним сайтом, групою сайтів, мережею або серверами, ну або роботу якогось певного протоколу. І в кожному з цих випадків принципи діагностики (виміру) параметрів буде відрізнятися, і місцями істотно. У разі ж використання Інтернету для дому — немає сенсу тестувати швидкість роботи спідтестом на Паризькому сервері. Або на Японському або на чеському. У більшості випадків Вам ніколи не знадобиться ніяка інформація з цих країн, і, відповідно, швидкість в цих напрямках теж.

 

У статті спеціально не згадувалося про способи постійного моніторингу та вимірах середньої швидкості, які більш точно описують саме поняття швидкості Вашого Інтернету. Тут тільки розглянуте як можна зробити сам вимір одноразово і як цього робити не варто. А що робити з цими даними і які робити висновки — думайте самі. Крім того я свідомо уникав згадки того, що швидкостей Інтернету, взагалі-то, існує аж дві. Upload & Download. І їх співвідношення — не остання річ у визначенні реальної швидкості, а так само якості Вашого Інтернету. Адже Ваш канал в Мережу може бути симетричним або асиметричним, синхронним або асинхронним, а це, у свою чергу, може лише додати плутанини.

 

Глобально ж — не партеся. На сьогоднішній день 2 Мбіт — цілком достатньо для комфортної роботи 99% всього що є в Інтернеті. Дуже мало ресурсів дозволяють працювати навіть на такій швидкості, часто обмежуючи підключення близько 1 Мбіт на відвідувача. Якщо Ви завзятий «качальщик» піратського контенту (кіно, ігри, музика) — то Вам з головою вистачить швидкості в 10 Мбіт. На такій швидкості за годину можна завантажити 4,5 Гб інформації. Це розмір середньої ігри, цілої дискографії музики і декількох фільмів у хорошій якості. Якщо Ви не запеклий гик, що сидить за компом більше 50% свого життя — цієї швидкості більш ніж достатньо. Якщо мало — у Вас надто багато вільного часу.

 

Взято з http://neveru.com/blog/kak-proverit-svoyu-skorost-interneta/